Szeretnél extra kedvezményt? Miden kiírt árból a kosárban további -15% kedvezmény!

Vissza
20 lenyűgöző tény a babákról
2025.06.08 12:45

20 lenyűgöző tény a babákról

Amikor cikkeket készítünk erre a weboldalra, gyakran bukkanunk érdekes, babákkal kapcsolatos tényekre, amelyek meglephetik az embereket. Nézzük milyen csodálatosak is a babák!

1. 240 baba születik percenként

Tudtad, hogy napjainkban átlagosan mintegy 385 ezer gyermek születik naponta a Földön? Ez azt jelenti, hogy másodpercenként 4 baba születik.

2. Gyorsan táguló agyak

Egy baba agya az első évében több mint kétszeresére nő. Ötéves korára pedig megháromszorozódik a születési méretéhez képest. Az agy azonban csak a húszas évei betöltésével fejeződik be teljesen. Az újszülött fiúk agya az első 3 hónapban gyorsabban is növekedhet , mint az újszülött lányoké. Ez azonban heves vita tárgya a szakértők között.

3. Majdnem 50%-kal több csontjuk van, mint a felnőtteknek

A csecsemők több csonttal születnek, mint a felnőttek. Idővel némelyik megkeményedik és egyetlen csonttá forr össze. A csecsemők fején újszülöttkor lágy foltok vannak, de ezek nem maradnak meg sokáig. Ez azért van, mert születéskor különböző, különálló csontok alkotják a koponyájukat. Kezdetben ezeket egy úgynevezett „belső rés” köti össze, de később a különálló koponyacsontok összeforrnak. A csecsemők körülbelül 300 csonttal születnek. Felnőttkorukra már csak 206 csontjuk lesz.

4. Viszont nincsenek térdkalácsok

A babáknak születésükkor nincs térdkalácsuk! Ezek csak akkor jelennek meg, amikor a baba eléri a 6 hónapos kort.

5. Csodálatos ízlelés

A csecsemőknek körülbelül 30 000 ízlelőbimbójuk van születésükkor. Ez háromszor annyi, mint a felnőtteknek. Ez annak köszönhető, hogy a babának nemcsak a nyelvén, hanem a szája oldalán és tetején, valamint a manduláin és a torok hátsó részén is vannak ízlelőbimbói. 

6. Rövidlátók

Az újszülöttek rövidlátók, csak a 20-35 centiméteres területre képesek megfelelően fókuszálni maguk előtt – ez tökéletes ahhoz, hogy lássa az anyát szoptatás közben, ha belegondolunk. Ez a fókuszterület természetesen idővel növekszik, és a babák a perifériás látásukat is használják a mélyebb látás hiányának pótlására.

7. Szőrzet, "kopoltyú" és farok – Igen, tényleg!

A szakértők szerint a magzatoknak fejlődésük során kopoltyújuk, szőrük és farkuk is van. Mindhárom vagy születés előtt, vagy – gyakran a szőrzet esetében – a születést követő első hetekben eltűnik. A farokból farkcsont lesz, a „kopoltyúkból” pedig – amelyek ideiglenes rések (garatívek) a nyakon – állkapocs- és fülcsont lesz.

8. Hetekig nem hullatnak könnyet

A babák csak egy hónapos koruk után könnyeznek sírás közben. Addig olyan, mint a „száraz” sírás.

9. Született úszók (… valahogy így)

Az újszülöttek automatikusan visszatartják a lélegzetüket a víz alatt, sőt, eközben még a pulzusszámukat és a perifériás ereiket is hozzáigazítják. Azért nem javasoljuk, hogy teszteld ezt , de úgy tűnik, igaz. Ez a természetes képesség azonban nem tart tovább hat hónapos korig.

10. Babaidő az anyaméhben

Néhány érdekes statisztika arra utal, hogy a lánybabák átlagosan egy nappal tovább maradnak az anyaméhben, mint a fiúk, a fehér babák 5 nappal tovább maradnak ott, mint a fekete babák, az indiai babák pedig 6 nappal tovább, mint a fehér babák. Ha ez igaz, és nem csupán egy pillanatnyi hiba, akkor ennek okai némileg rejtélyesek.

11. Három éves kor előtt nincs emléke

Az emberek hosszú távú memóriája általában hároméves kor előtt alakul ki. Ennek oka valószínűleg az, hogy a memóriafunkció addig nem fejlődött ki kellőképpen, vagy az, hogy az emlékezet a nyelv megértésének képességéhez köthető.

12. A nappal és az éjszaka felismerése

Akár 12 hét is eltelhet, mire a baba felismeri a nappal és az éjszaka közötti különbséget. Ezért a rendszertelen alvási szokások akár 5 hónapos korukig is eltarthatnak.

13. Jobbra tekintenek

Az újszülöttek 85%-a szívesebben jobbra néz, amikor hanyatt fekszik. Ez a preferencia csak néhány hónapig tart, de jelezheti azt is, hogy jobb- vagy balkezesek lesznek-e később.

14. Valóban a legjobb a mell?

A betegségek elleni védelem mellett a legalább 2 hónapos szoptatás a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) kockázatát is felére csökkenti – ami hihetetlen, ha belegondolunk. Minél tovább folytatjuk, annál nagyobb védelmet nyújt a SIDS ellen.

15. És az anyatej varázslatosan alkalmazkodik

A lefejt anyatej mennyisége a baba korától függetlenül soha ne haladja meg a 110 ml-t cumisüvegenként. Míg a tápszerrel táplált csecsemők nagyobb cumisüvegeket kapnak, ahogy idősebbek lesznek, a lefejt anyatejet tartalmazó cumisüvegből etetett babáknak maximum 110 ml-t (óránként 400-400 ml) szabad adniuk. Ez azért van, mert az anyatej alkalmazkodik a baba pontos igényeihez a növekedésük során; folyamatosan változik az összetétele, ahogy a gyermek idősebb lesz, és ez magában foglalja a kalóriatartalmat is, amit unciánként tartalmaz. Hát nem csodálatos?

16. Az egyetlen mosolygó főemlős

Az emberi csecsemők az egyetlen főemlősbébik, akik mosolyognak az anyjukra vagy az apjukra. Ez meglehetősen figyelemre méltó, bár azon tűnődünk, hogy vajon más főemlősöknek van-e másfajta mosolygási módjuk, amit mi nem ismerünk fel vagy nem értünk.

17. Különleges születési hónapok

A statisztikák szerint a leggyakoribb születési dátum szeptember 9. Ezt szorosan követi szeptember 19., 12. és 17., ebben a sorrendben. Érdekes módon az ebben az időszakban született babáknak van a legnagyobb esélyük arra, hogy ők legyenek a legokosabbak az osztályban, és ők érjék el a legnagyobb sikereket az életben. Megvizsgáltuk, hogy ez összefüggésben állhat-e a szeptemberi iskolakezdéssel, ami azt jelenti, hogy ezek a gyerekek lennének az osztály legidősebb, legérettebb tanulói egy olyan időszakban, amikor a tanulás és a fejlődés annyira kulcsfontosságú.

Eközben az októberben születettek élnek a legtovább, átlagosan 160 nappal többet, mint a tavasszal születettek.

Tudományos bizonyítékok arra is utalnak, hogy a születési hónap befolyásolja a személyiséget. Például a nyári hónapokban születettek a legoptimistábbak.

18. És a nem is olyan különleges

Eközben december, január és február a legritkább hónapok a születések tekintetében, december 25-én és 26-án a legkevesebb az egész évben.

19. Az elsőszülöttség következményei

Az elsőszülött statisztikailag nagyobb valószínűséggel rendelkezik jobb mentális egészséggel, de valamivel nagyobb a hajlamuk a túlsúlyra vagy a magas vérnyomásra. Az elsőszülöttek gyakran természetes vezetők, de a fiatalabb testvérek ezt egyszerűen parancsolgatóskodásként élhetik meg felnőttkorukban!

20. A „csecsemő” szó eredete

A „csecsemő” kifejezés a latin „infans” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „ beszélni nem tudó ” … ami érthető, ha belegondolunk.

Reméljük, hogy érdekesnek találtad ezeket a meglepő tényeket, és talán megtudtál valami olyat is, amit korábban nem tudtál – mi mindenképpen élveztük már összegyűjteni is őket. Forrás: internet

Belépés
Elfelejtett jelszó
Betöltés...
Kategóriák
Menüpontok