
Hatékony szülői nevelés
A gyereknevelés a világ egyik legnehezebb és egyben legszebb feladata – és amire talán a legkevésbé érzed magad felkészültnek.
Ez a 9 gyereknevelési tipp segíthet abban, hogy szülőként teljesebbnek érezd magad.
1. Növeld gyermeked önbecsülését
A gyerekek már csecsemőként elkezdik kialakítani önmagukról alkotott képüket, amikor a szüleik szemén keresztül látják magukat. A hangszíned, a testbeszéded és minden egyes arckifejezésed átragad a gyerekekre. Szülőként a szavaid és tetteid minden másnál jobban befolyásolják önbecsülésük fejlődését.
A teljesítményük dicsérete, bármilyen aprók is legyenek, büszkévé teszi őket; ha hagyjuk, hogy a gyerekek önállóan végezzék a feladatokat, akkor képesnek és erősnek érzik magukat rájuk. Ezzel szemben a lekicsinylő megjegyzések vagy a gyermek másokkal való kedvezőtlen összehasonlítása miatt értéktelennek érezheti magát.
2. Vedd észre, hogy a gyerekek jók
Elgondolkodtál már azon, hogy egy adott napon hányszor reagálsz negatívan a gyerekeidre? Előfordulhat, hogy sokkal gyakrabban kritizálod őket, mint dicséred. Mit szólnál egy olyan főnökhöz, aki ennyi negatív iránymutatással bánna veled, még akkor is, ha az jó szándékú volt?
A hatékonyabb megközelítés az, ha rajtakapjuk a gyerekeket, hogy valamit jól csinálnak: „Kéretlenül beágyaztad az ágyadat!Ez szuper!” vagy „Láttam, ahogy a testvéreddel játszol, és nagyon türelmes voltál vele.” Ezek a kijelentések hosszú távon jobban ösztönzik a jó viselkedést, mint az ismételt feddés.
Törekedj arra, hogy minden nap találj valami dicséretet. Légy bőkezű a jutalmazással – a szereteted, az ölelésed és a bókjaid csodákra képesek, és gyakran elegendő jutalomnak bizonyulnak. Hamarosan azt fogod tapasztalni, hogy egyre inkább olyan viselkedést „növelsz”, amilyennek szeretnéd látni.
3. Állíts fel határokat, és légy következetes a fegyelmezésben
A fegyelem minden háztartásban szükséges. A fegyelem célja, hogy segítsen a gyerekeknek elfogadható viselkedést választani és önuralmat tanulni. Lehet, hogy próbára teszik a számukra felállított határokat, de szükségük van ezekre a határokra ahhoz, hogy felelősségteljes felnőttekké váljanak.
A házirend felállítása segít a gyerekeknek megérteni az elvárásaidat és önuralmat fejleszteni. Néhány szabály például a következőket foglalhatja magában: nincs tévézés, laptopozás, amíg a házifeladat el nem készül.
Érdemes lehet egy rendszert alkalmazni: egy figyelmeztetés, majd következmények, például „időtúllépés” vagy a jogosultságok elvesztése. A szülők gyakori hibája, hogy nem tartják be a következményeket. Nem fegyelmezheted a gyerekeket azért, mert az egyik nap visszaszólnak, majd a következőn figyelmen kívül hagyod. A következetesség megtanítja, hogy mire számíthat.
4. Szánj időt a gyermekeidre
A szülőknek és a gyerekeknek gyakran nehéz összejönni egy családi étkezésre, nemhogy minőségi időt tölteni együtt. De valószínűleg nincs is semmi, amit a gyerekek jobban szeretnének. Kelj fel 10 perccel korábban reggel, hogy reggelizhess a gyermekeddel, vagy hagyd a mosogatnivalót a mosogatóban, és menj sétálni vacsora után. Azok a gyerekek, akik nem kapják meg a szüleiktől a szükséges figyelmet, gyakran rosszul viselkednek, mert így biztosan észreveszik őket.
Sok szülő hasznosnak találja, ha együtt töltheti az időt a gyerekeivel. Tervezzen meg egy „különleges estét” minden héten, amikor együtt lehetnek, és hagyja, hogy a gyerekek eldöntsék, hogyan töltik az időt. Keressen más módokat a kapcsolatteremtésre – tegyen egy üzenetet vagy valami különlegeset a gyerek uzsonnásdobozába.
Úgy tűnik, hogy a tinédzserek kevésbé igénylik a szüleik osztatlan figyelmét, mint a fiatalabb gyerekek. Mivel kevesebb lehetőségük van a szülőknek és a tinédzsereknek találkozni, a szülőknek mindent meg kell tenniük, hogy elérhetőek legyenek, amikor a tinédzserük beszélgetési vagy családi tevékenységekben való részvételi vágyat fejez ki. A koncerteken, játékokon és egyéb eseményeken való részvétel a tinédzserrel a törődést közvetíti, és fontos módon segít többet megtudni gyermekükről és barátairól.
Ne érezd magad bűnösnek, ha dolgozó szülő vagy. A sok apróságra, amit csinálsz – pattogatott kukoricát sütsz, kártyázol, kirakatnézegetést – fognak a gyerekek emlékezni.
5. Légy jó példakép
A kisgyerekek sokat tanulnak a viselkedésről, ha figyelik a szüleiket. Minél fiatalabbak, annál több jelzést vesznek le tőled. Mielőtt kirohannál vagy elöntene a düh a gyermeked előtt, gondold át a következőt: Így szeretnéd, hogy a gyermeked viselkedjen? Légy tudatában annak, hogy a gyerekeid folyamatosan figyelnek téged. Tanulmányok kimutatták, hogy a gyerekek, akik ütnek, általában rendelkeznek egy példaképpel az agresszióra otthon.
Mutass példát azokra a tulajdonságokra, amelyeket szeretnél látni a gyerekeidben: tisztelet, barátságosság, őszinteség, kedvesség, tolerancia. Viselkedj önzetlenül. Tégy meg dolgokat másokért anélkül, hogy jutalmat várnál. Fejezd ki a köszönetedet és dicsérd meg őket. Mindenekelőtt bánj a gyerekeiddel úgy, ahogyan elvárod, hogy mások bánjanak veled.
6. A kommunikáció legyen prioritás
Nem várhatod el a gyerekektől, hogy mindent megtegyenek pusztán azért, mert te, mint szülő, „úgy mondod”. Ugyanúgy akarnak és megérdemelnek magyarázatot, mint a felnőttek. Ha nem szánunk időt a magyarázatra, a gyerekek elkezdenek azon gondolkodni, hogy mi az értékeink és indítékaink, és hogy van-e egyáltalán alapjuk. Legyen világos az elvárásaid. Ha probléma van, írd le, fejezd ki az érzéseidet, és kérd meg a gyermekedet, hogy dolgozzon veled együtt a megoldáson. Ügyelj arra, hogy a következményeket is belefoglald. Tegyél javaslatokat és kínálj fel választási lehetőségeket. Légy nyitott a gyermeked javaslataira is. Tárgyalj. Azok a gyerekek, akik részt vesznek a döntéshozatalban, motiváltabbak azok végrehajtására.
7. Légy rugalmas és hajlandó módosítani a szülői stílusodat
Ha gyakran érzed úgy, hogy gyermeked viselkedése „cserbenhagy”, akkor talán irreális elvárásaid vannak. Azok a szülők, akik a „kellene”-ben gondolkodnak (például: „A gyerekemnek már szobatisztának kellene lennie”), hasznosnak találhatják, ha utánaolvasnak a témának, vagy más szülőkkel, illetve gyermekfejlődési szakemberekkel beszélnek.
A gyerekek környezete hatással van a viselkedésükre, ezért a környezet megváltoztatásával megváltoztathatod ezt a viselkedést. Ha azt veszed észre magadon, hogy folyamatosan nemet mondasz a kétéves gyermekednek, keress módokat a környezet megváltoztatására, hogy kevesebb dolog legyen tiltott. Ez mindkettőtöknek kevesebb frusztrációt okoz.
Ahogy a gyermeked változik, fokozatosan meg kell változtatnod a nevelési stílusodat. Valószínű, hogy ami most beválik a gyermekednek, az egy-két év múlva már nem fog olyan jól működni.
A tinédzserek kevésbé a szüleiktől, és inkább a társaiktól várnak példaképet. De továbbra is nyújts útmutatást, bátorítást és megfelelő fegyelmezést, miközben hagyod, hogy a tinédzsered nagyobb önállóságot szerezzen. És ragadj meg minden rendelkezésre álló pillanatot, hogy kapcsolatot teremts vele!
8. Mutasd meg, hogy a szereteted feltétel nélküli
Szülőként te vagy a felelős a gyermekeid kijavításáért és irányításáért. De az, ahogyan kijavító útmutatásodat kifejezed, nagyban befolyásolja, hogy a gyermek hogyan fogadja azt.
Amikor szembe kell nézned a gyermekeddel, kerüld a hibáztatást, a kritizálást vagy a hibakeresést, amelyek ártanak az önbecsülésének és nehezteléshez vezethetnek. Ehelyett próbálj meg gondoskodni és bátorítani, még akkor is, ha fegyelmezed a gyerekeidet. Győződj meg róla, hogy tudják, hogy bár legközelebb jobbat szeretnél és vársz el tőlük, a szereteted mindenképpen ott lesz mellettük.
9. Ismerd a saját szülői szükségleteidet és korlátaidat
Nézz szembe a tényekkel – tökéletlen szülő vagy, mindenki az. Nem is kell tökéletesenek lenned. Családvezetőként vannak erősségeid és gyengeségeid. Ismerd fel a képességeidet – „Szeretetteljes és odaadó vagyok.” Fogadd meg, hogy dolgozol a gyengeségeiden ” Próbálj meg reális elvárásokat támasztani magaddal, a partnereddel és a gyerekeiddel szemben. Nem kell minden kérdésre tudnod a választ – légy megbocsátó magaddal szemben.
És próbáld meg a szülői feladatot kezelhetővé tenni. Koncentrálj azokra a területekre, amelyek a legtöbb figyelmet igénylik, ahelyett, hogy mindent egyszerre próbálnál megoldani. Ismerd el, ha kiégtél. Szakíts időt a szülői létre, és olyan dolgokat csinálj, amelyek boldoggá tesznek.
A szükségleteidre való összpontosítás nem tesz önzővé. Egyszerűen azt jelenti, hogy törődsz a saját jóléteddel, ami egy másik fontos érték, amit a gyermekeidnek példát kell mutatnod.
Forrás: internet Ellenőrizte: Kidshealth Medical